"Gdybym miał do dyspozycji jedną godzinę, aby ocalić świat, poświęciłbym pięćdziesiąt pięć minut na próbę zdefiniowania problemu i pięć minut na jego rozwiązanie." Albert Einstein
Konsultacje Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia LGD Zielone Sąsiedztwo na obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów
Spotkanie I : 8 września - MILANÓWEK
Pierwsze z cyklu spotkań konsultacyjnych za nami.
Dziękujemy za udział reprezentatywnej grupy zainteresowanych osób (mieszkańców oraz przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji i przedsiębiorców) i owocną dyskusję. Serdeczne podziękowania dla Willi Borówka za gościnność.
Cieszymy się, że w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów: Radni Brwinowa i Milanówka oraz członkowie zespołu ds opracowywania LSR z tych gmin.
Przygotowanie LSR jest współfinansowane w szczególności ze środków EFRROW 2014-2020.
Lokalna społeczność trzech sąsiadujących gmin współtworzących Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów jest włączana w partycypacyjny proces przygotowania LSR m. innymi poprzez: przeprowadzenie konsultacji społecznych tj. zorganizowanie we wrześniu cyklu otwartych spotkań konsultacyjnych na obszarze każdej z gmin (Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej) poświęconych w szczególności analizie mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń a także celów LSR dla obszaru LGD. Spotkania uwzględniają wyniki badań ankietowych dotyczących oczekiwań mieszkańców, prowadzonych sukcesywnie od kwietnia br. w formie elektronicznej poprzez stronę www stowarzyszenia a także udostępnionych na stronach www członkowskich gmin.
W ramach konsultacji społecznych zaproszone zostały do współpracy przy LSR szczególnie środowiska mieszkańców wstępnie zdiagnozowane jako zagrożone tj. jako grupy defaworyzowane (np młode matki pozostające bez zatrudnienia, młodzież wchodząca na rynek pracy, osoby starsze i niesamodzielne).
Na spotkaniu w Milanówku przedstawiliśmy informacje dotyczące dotychczasowej działalności LGD "Zielone Sąsiedztwo", zaprezentowaliśmy przykładowe projekty zrealizowane na terenie PTO ze wsparciem PROW oraz założenia na nowy okres programowania PROW 2014-2020.
Pracując nad analizą SWOT, przeanalizowaliśmy słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia obszaru. Omówiliśmy tzw. drzewo problemów i matryce logiczne obrazujące przejście od problemów i potencjałów poprzez planowane przedsięwzięcia do zakładanych celów. Zwróciliśmy się do obecnych o wskazanie priorytetowych obszarów i przedsięwzięć – czyli tych zadań, które powinny być w pierwszej kolejności dofinansowane ze środków pozyskiwanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania.
Rozpoczynając dyskusję na temat potrzeb i oczekiwań mieszkańców, zwróciliśmy uwagę na potrzeby kobiet powracających na rynek pracy w tym matki małych dzieci.
Zapraszamy na kolejne spotkanie konsultacyjne do Brwinowa.
Wtorkowe spotkanie 15 września o godzinie 17ej w Bibliotece Publicznej im W. Wernera w Otrębusach zostanie poświęcone analizie rynku pracy na obszarze LGD oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze lokalnej przedsiębiorczości ze wsparciem środków z LEADERa.
Jako element pogłębiający analizę SWOT przewiduje się analizę sieciowych produktów lokalnych uwzględniających potencjał obszaru.
W poprzedniej perspektywie unijnej pozyskaliśmy dla obszaru Brwinowa i Podkowy Leśnej 3,5 mln na projekty zrealizowane na rzecz naszych mieszkańców. Obecnie wspólnie z Milanówkiem stajemy do konkursu na 6 mln, które byłyby zarezerwowane dla podmiotów z obszaru PTO za naszym pośrednictwem aż do 2020r.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia LGD Zielone Sąsiedztwo – serdecznie zapraszam do udziału w konsultacjach oraz do kontaktu z biurem LGD (Podkowa Leśna ul. Świerkowa 1) bezpośrednio i przez stronę WWW zielonesasiedztwo.pl
Anna Łukasiewicz prezes LGD Zielone Sąsiedztwo
.