×

Ostrzeżenie

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

Otwarte Muzea

włącz . Odsłony: 2596

Otwarte Muzea w gminie Brwinów

Projekt „Otwarte Muzea” zrealizowany został we wrześniu 2011 roku. Polegał na zorganizowaniu wycieczek dla mieszkańców obszaru LGD po wyjątkowych miejscach, znajdujących się w gminie Brwinów i jej najbliższym sąsiedztwie. Uczestnicy wycieczek podróżujący zabytkowymi autobusami wypożyczonymi z Muzeum Motoryzacji i Techniki zwiedzili stylowy dworek Zagrodę – niegdyś dom malarza i pisarza Zygmunta Bartkiewicza i znajdujące się w niedużej od niego odległości Muzeum im. A i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku. Obowiązkowym punktem programu zwiedzania było też Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, gromadzące stare auta z duszą, często wypożyczane do filmów, którymi jeździli m.in. czołowi politycy i aktorzy w XX wieku. Kolejnymi przystankami na muzealnej trasie była siedziba słynnego Zespołu „Mazowsze”, a także prywatne Muzeum Sztuki Ludowej, gromadzące ponad 5 tysięcy zabytków sztuki ludowej, obrzędowo-sakralnej i patriotycznej.

Dzięki wyjątkowym wycieczkom mieszkańcom obszaru LGD poznali lokalną twórczość i zdobyli wiedzy na temat zabytków i ciekawych miejsc znajdujących się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Bogata oferta muzealna uświadomiła uczestnikom projektu, że w najbliższym otoczeniu znajdują się instytucje kultury, które można odwiedzać częściej.

Organizacja wycieczek poprzedzona była przygotowaniem plakatów i ulotek oraz bezpłatnych biletów, uprawniających uczestników projektu do wstępu do obiektów znajdujących się na muzealnej trasie. Projekt „Otwarte Muzea” doskonale wpisuje się w ideę dobrych praktyk: ok. 450 mieszkańców obszaru LGD zdobyło wiedzę na temat lokalnej historii i twórczości i ciekawie spędziło czas w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

„Otwarte Muzea” to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV Leader. Na jego realizację gmina Brwinów pozyskała 21 721,81 zł ze środków PROW 2007-2013

Całkowita wartość projektu brutto: 33 511,32 zł.

.