×

Ostrzeżenie

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów

włącz . Odsłony: 7522

Podwarszawskie Trójmiasto ogrodów

BRWINÓW- MILANÓWEK-PODKOWA LEŚNA

 

Czemu nie żyć z turystyki?

 

Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów może wypromować i nieco zmienić charakter trzech miast: Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Zielone Sąsiedztwo" postanowiło przekuć pomysł w rzeczywistość i przystąpiło do opracowania Strategii Rozwoju Turystyki na terenie tych właśnie gmin.


Dokument ma zsumować walory turystyczne miast i na tej podstawie, wspólnymi siłami budować produkty turystyczne, które będą atrakcyjne tak dla mieszkańców, jak i turystów. Zdaniem Anny Łukasiewicz, prezes Stowarzyszenia, wypromowanie produktu Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów przyczyni się do rozwoju gospodarczego gmin i wygeneruje dodatkowy dochód.

- Podkowa, Brwinów i Milanówek, organizujące od kilku lat Otwarte Ogrody, mają wszystkie warunki, by zapraszać do siebie ludzi, którzy chcą poczuć klimat willowych miast-ogrodów - przekonuje. Podkowa ma wyjątkowy układ urbanistyczny, kawiarenki i restauracje z ?klimatem?, parki, Pałacyk Kasyno, kościół w ogrodzie, wille, zabytkowy dworzec WKD. Ma Stawisko, Muzeum Iwaszkiewiczów i park, które już są rewitalizowane.

Zatrzymać się w Podkowie to jednak za mało. Turyści muszą mieć szerszą ofertę. - I tu z pomocą przychodzą atrakcje Brwinowa i Milanówka - zaznacza Barbara Potkańska, członek zarządu LGD. "Tak naprawdę potęgą muzealną jest Brwinów. To tu jest Muzeum Motoryzacji i Techniki i Prywatne Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach czy karoliński Matecznik Mazowsza. Jeśli do tego dołożyć atrakcje Milanówka, turyści będą mieli powody, żeby zatrzymać się w Trójmieście Ogrodów na dłużej. To zaś oznacza, że muszą gdzieś zjeść, może przespać się i zrelaksować. Jeśli oferta miast będzie  atrakcyjna, turyści nie wrócą do stolicy, ale spędzą u nas na przykład weekend. A to już konkretne przychody dla mieszkańców i wpływy do budżetu miast. To nie bez znaczenia, jeśli wziąć pod uwagę, że budżet miasta składa się w głównej mierze z podatków mieszkańców.

"Zielone Sąsiedztwo" zaprasza do współpracy przy tym przedsięwzięciu osoby z Brwinowa, Milanówka i Podkowy. Czeka na pomysły związane z turystyką, a szczególnie zależy mu na nawiązaniu kontaktu z osobami, stowarzyszeniami lub firmami, które planują przedsięwzięcia istotne z punktu widzenia turystyki na terenie gmin Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna (np. wynajem rowerów, agroturystyka, warsztaty artystyczne, gastronomia itp.).
Opracowanie projektu  Strategii Rozwoju Turystyki dla trzech gmin jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Oprócz władz trzech gmin projekt poparły także organizacje społeczne: Stowarzyszenie Aktywnych Rodziców, Nauczycieli i Absolwentów z Brwinowa, Towarzystwo Miłośników Milanówka, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Koło w Milanówku, Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna oraz Stowarzyszenie Związek Podkowian.

.