Ruszył trójnarodowy konkurs na najciekawszy projekt współpracy młodzieżowej.
W przedsięwzięciu, realizowanym pod hasłem „Jak daleko sięga Europa?” może wziąć udział młodzież w wieku do 21 lat z Polski, Francji i Niemiec.
Do konkursu mogą zgłaszać się klasy szkolne lub pozaszkolne grupy młodzieży, które stworzą wspólny, trójnarodowy projekt pod hasłem „Jak daleko sięga Europa?”. Wyboru tematu projektu powinna dokonać młodzież.
Może on dotyczyć np. geografii, kultury, publicystyki, sztuki, a także społeczeństwa i polityki.
Do wygrania pięciodniowy pobyt w Brukseli.
Termin składania zgłoszeń mija 1 marca 2016 roku.
.
Cel konkursu
Do konkursu mogą zgłaszać się klasy szkolne lub pozaszkolne grupy młodzieży z Polski, Niemiec i Francji, które stworzą wspólny, trójnarodowy projekt pod hasłem „Jak daleko sięga Europa?“. Wybór tematu projektu powinna dokonać młodzież. Może dotyczyć różnych dziedzin, np. geografii, kultury, publicystyki, sztuki, a także społeczeństwa i polityki. W realizacji projektu można wykorzystać dowolne środki: tekst, nagrania audio i wideo, fotografię, strony internetowe, a także przedstawienia artystyczne lub inne formy twórczości.
Młodych ludzi – mieszkańców krajów Trójkąta Weimarskiego o bogatym dziedzictwie kulturowym – łączy nie tylko wspólna historia, ale również wspólne zadanie kształtowania żywej Europy. Dlatego też konkurs ma na celu rozwój zarówno dialogu i wymiany pomiędzy tymi trzema krajami, jak również kontaktów ze zmieniającym się co roku krajem-gościem konkursu spoza UE. W latach programowych 2015-2016 jest nim Ukraina. Podczas gali konkursowej w Brukseli zwycięski zespół spotka się więc z grupą młodzieży ukraińskiej. Mile widziane są także projekty konkursowe realizowane z przedstawicielami tego kraju.
Grupa docelowa
Konkurs jest skierowany do młodzieży z Polski, Niemiec i Francji, zainteresowanej tematyką europejską. Tematem przewodnim jest pytanie „Jak daleko sięga Europa?“.
Informacje organizacyjne
Udział w konkursie jest bezpłatny. Jeśli projekt będzie realizowany w ramach międzynarodowego spotkania młodzieży, można złożyć wniosek o jego dofinansowanie do PNWM lub DFJW/OFAJ.
Nagrodą dla zwycięskiego zespołu z Polski, Niemiec i Francji będzie pięciodniowy wspólny pobyt w Brukseli oraz udział w ceremonii wręczenia nagrody we wrześniu 2016 roku.
Zgłoszenia
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 1 marca 2016 roku na stronie Young Europeans Award.
Patroni i organizatorzy
Patronat nad konkursem Young Europeans Award objęli ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów partnerskich Trójkąta Weimarskiego. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą następujących instytucji: Fundacji Kultury Allianz (Allianz Kulturstiftung), Fundacji Hippocrène, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN), Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Französisches Jugendwerk, DFJW/OFAJ).
Więcej informacji TUTAJ